Dobre uczynki — jak sprawić, żeby Twoje dziecko było dobre?

Co zrobić, gdy dziecko jest niegrzeczne?

Na początek zaznaczam, że nie ma dzieci niegrzecznych, są tylko takie, które nie przestrzegają zasad. Zatem w pierwszej kolejności należy je ustalić i konsekwentnie się ich trzymać — to zadanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Mówienie dziecku „jesteś niegrzeczny” obniża jego samoocenę.

Największym wrogiem jest … Nuda

Gdy dziecko się nudzi, przychodzą mu do głowy pomysły niekoniecznie bezpieczne. Co niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia lub skrajnych przypadkach nawet życia. Chyba każdy słyszał o chłopcu, który zeskoczył z balkonu, bo udawał superbohatera?

Zadbaj o to, by Twoje dziecko było zajęte czymś konkretnym. Dziecięca głowa jest pełna pomysłów, natomiast czasem będzie potrzebować pomocy większej głowy 😉

 

Spędzajcie razem czas

Wspólne rozrywki czy spacery bardzo zbliżają. Wyjdź z dzieckiem na podwórko pokopać piłkę czy na ping-ponga. Nawet 30 minut tak spędzonego czasu da Wam dużo radości i zaciśnie łączące Was więzi. Dzięki wspólnym rozrywkom macie okazję porozmawiać i sfokusować się na sobie nawzajem. Dla dzieci uwaga dorosłego jest bardzo ważna dla rozwoju poczucia własnej wartości. Dzieci niezaopiekowane mogą w przyszłości zmagać się z problemami emocjonalnymi.

Kij czy marchewka? – tydzień dobrych uczynków

Zdecydowanie lepiej nagradzać niż karać. Kary stresują dzieci. My, jako rodzice, powinniśmy być dla dziecka wsparciem, a nie Zamiast kar- świadomość konsekwencji.

Ważne jest, żeby dać dziecku poczucie bezpieczeństwa. Unikajmy kojarzenia nas z terrorystą, co ciągle krzyczy i daje zakazy. Unikaj kar i podnoszenia głosu. Uwierzcie, z dzieckiem da się dogadać! Umawiajcie się na konkrety. Możecie stworzyć taki domowy kontrakt, który podpiszcie i będziecie WSZYSCY przestrzegać. Poniżej przykładowa lista plany tygodnia:

PONIEDZIAŁEK — karmienie psa/kota [nauka empatii i odpowiedzialności]

WTOREK — wspólne gotowanie — sałatka owocowa, zdrowy koktajl [nauka gotowania, wyrabianie dobrych nawyków]

ŚRODA — pomoc rodzicom w daniu o rośliny czy w wyrzuceniu śmieci [nauka ekologii]

CZWARTEK – 30 minut ćwiczeń-szlaczki, czytanie, ćwiczenia logopedyczne

PIĄTEK — mama idzie na fitness, dziecko w tym czasie gra z tatą w planszówki [nauka zdrowej rywalizacji]

SOBOTA — sprzątanie pokoju, a potem wspólne wyjście na basen

NIEDZIELA — pakowanie zeszytów- jak minął tydzień? [nauka mówienia o emocjach]

Taki harmonogram sprawi, że dziecko będzie wiedziało, czego się spodziewać w każdy poszczególny dzień. Z kontraktem ciężko dyskutować, dlatego łatwiej będzie respektować jego założenia. I tutaj UWAGA- rodziców też on obowiązuje!

 

Majówka 2023 z dziećmi – 20 pomysłów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *