Jak ustalić opiekę nad dzieckiem po rozwodzie rodziców?

Opiekę nad dzieckiem po rozwodzie rodziców ustala sąd opiekuńczy. Ten organ zawsze kieruje się przede wszystkim dobrem małoletniego dziecka osób, w przypadku których nastąpił rozpad małżeństwa. Jak najczęściej przebiega ten proces i jakie ustalenia są w tym zakresie z reguły stosowane? Dowiedz się więcej już teraz.

Opieka nad dzieckiem a porozumienie rodziców

Jak potwierdza adwokat Łukasz Kowalski, który ma wieloletnie doświadczenie w sprawach o opiekę nad dzieckiem po rozwodzie rodziców, sędzia jak najbardziej weźmie pod uwagę indywidualne ustalenia pomiędzy rodzicami, jeśli tylko są one korzystne dla dziecka. Najlepszą sytuacją jest ta, zgodnie z którą to rodzice dochodzą do porozumienia, wykorzystując mediacje bądź negocjacje. O wiele trudniej jest ustalić opiekę nad dzieckiem, kiedy rodzice małoletniego pozostają w sporze.

W praktyce przeważnie stałą opiekę nad dzieckiem sprawuje matka, natomiast ojciec korzysta z kontaktów z małoletnim, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Do spotkań dochodzi w weekendy, święta, ferie czy wakacje. Takie ustalenia są oczywiście indywidualne.

Coraz częściej praktykowana jest opieka naprzemienna, która polega na rozłożeniu jej po równo pomiędzy rodzicami, na przykład jeden tydzień dziecko spędza u mamy, a kolejny u taty. Należy przy tym zaznaczyć, że każdy z rodziców ma obowiązek zapewnienia dziecku odpowiednich warunków funkcjonowania w swoim gospodarstwie domowym.

Kiedy to sędzia decyduje o kontaktach z dzieckiem

W sprawach trudnych, w których rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia w kwestii podziału opieki nad dzieckiem, to sędzia ustala wszystkie warunki. Zwraca uwagę na dobro dziecka, warunki, jakie może mu zaoferować zarówno matka, jak i ojciec. Pod uwagę bierze warunki mieszkaniowe, ale też dochody generowane przez rodziców. Pamiętaj, że sprawy o ustalenie opieki nad dzieckiem są odrębne, dokładnie tak samo jak sprawy o podział majątku w Częstochowie. W pierwszej kolejności należy złożyć pozew o rozwód.

 

Artykuł powstał na podstawie informacji merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *